logo

Recenzia: Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2nd Gen)

RecenziePublikované 15.08.2017 16:47:54Upravené 26.11.2017 01:22:09

V portfóliu Lenova patrí rada ThinkPad k tým najlepším produktom z najlepších, pretože firmy, pre ktoré je táto rada určená, si nič iné ani nemôžu dovoliť. Jedným z modelov tejto rady je model X1 Carbon, ktorý svojim malým telom a pomerne veľkým výkonom určite zaujme. Pôvodná cena modelu 2. generácie sa pohybovala na úrovni 1200 eur, keďže je tento notebook ale obnovený, všetky komponenty sú zachované a cena je o vyše polovicu nižšia. Čo môže tento notebook ponúknuť?

Telo notebooku je vyrobené z prémiových materiálov. Použitie materiálov, ako sú uhlíkové vlákna či horčík, pomohlo znížiť hmotnosť notebooku pri zachovaní jeho odolnosti. X1 Carbon totiž prešiel mnohými tzv. MilSpec testami, ktoré overujú odolnosť voči vlhkosti, extrémnym teplotám, piesku a prachu, vysokým výškam, či pádom a zásahom. Pri tele s hrúbkou okolo 1,8mm a hmotnosťou 1411 gramov je to rozhodne prekvapujúce.

    

Vonkajšok X1-tky obsahuje aj viacero ďalších vychytávok. Jednou menšou je kontrolka umiestnená na veku v logu ThinkPad, ktorá ukazuje stav nabíjania, či blikaním oznamuje, že notebook je v režime spánku. Ostatné je vidieť až po otvorení notebooku. Tou, ktorú si človek všimne ako prvú, je tzv. adaptívna klávesnica. Tá síce ponúka mierne netradičné rozloženie, no naň si človek dokáže veľmi rýchlo zvyknúť a písanie potom nie je problémom.

  

Miesto zaberané často nepoužívanými klávesami ako Caps Lock bolo zabraté inými, pričom táto klávesa sa spúšťa stlačením ľavého Shiftu dvakrát za sebou. Výhodou je aj podsvietenie klávesnice, ktoré ponúka neutrálnu bielu farbu a dve úrovne intenzity. Samozrejme, ako pri každom ThinkPade, medzi klávesami G, H a B sa nachádza tzv. TrackPoint, ktorý ponúka náhradu touchpadu. Pracuje sa s ním rovnako dobre ako s TrackPointami na iných modeloch tejto rady.

  

Zaujímavým je aj dotykový displej nad klávesnicou. Ten prináša rýchlejšie a jednoduchšie ovládanie hlasitosti, jasu displeja, či mnohých iných funkcii. Funkcie dokáže meniť podľa aplikácie, ktorá je používaná, či dokonca aj pri úplnom otvorení veka o 180°. Kto tieto funkcie nepotrebuje, môže klávesy nahradiť obyčajnými F1 až F12 v nastaveniach zariadenia. Malým a zaujímavým detailom sú aj kontrolky na tomto displeji, ktoré svietia napríklad v prípade, že je stlmený zvuk.

  

Napravo od klávesnice sa nachádza skener odtlačkov prstov. Ide o starší typ, po ktorom je potrebné prst potiahnuť a nie len priložiť, no aj napriek tomu je skener rýchly a spoľahlivý. Pod klávesnicou sa zas nachádza touchpad. Ten neobsahuje tlačidlá nad alebo pod ním, ako pri iných modeloch. Aj napriek tomu sa naň dá veľmi rýchlo zvyknúť a tzv. drag&drop na ňom funguje bez problémov.

Displej je ďalšou veľkou výhodou tohto notebooku. Ten totiž na 14 palcoch ponúka rozlíšenie 2560x1440, vďaka čomu je text ostrejší, ako na väčšine iných notebookov tejto veľkosti. Displej je navyše dotykový, čo umožňuje na displeji napríklad kresliť či ho inak ovládať, a dokonca podporuje až 10 prstov naraz. Na tento štýl ovládania sa veľmi jednoducho zvyká a ťažko odvyká. Výhodou displeja sú aj výborné pozorovacie uhly - pri pozeraní sa na notebook takmer kolmo sú farby prakticky rovnaké. Displej je takisto dostatočne jasný na prácu v kancelárii či na cestách a farby sú živé.

Na stranách zariadenia je dostatočne veľa portov - nájdeme tu HDMI, mini DisplayPort, 2 USB 3.0 porty, 3.5mm combo jack, port na pripojenie Ethernet adaptéru, SIM slot podporujúci pripojenie HSPA+, či konektor pre pripojenie dokovacej stanice OneLink. Na spodnej strane notebooku sa nachádzajú 2 reproduktory. Tie ponúkajú výborný zvuk, na ktorom je príjemné počúvať hudbu či pozerať filmy, pretože na najvyšších hlasitostiach dokáže ozvučiť aj menšiu miestnosť bez skreslenia zvuku.

  

ThinkPad X1 Carbon vo svojich útrobách ponúka dostatok výkonu. Dvojjadrový procesor Intel Core i5-4300U spolu s 8GB RAM stačí na kancelársku prácu a aj niečo naviac. Pri 10 otvorených kartách v prehliadači Google Chrome, otvorenom textovom editore a prehrávači hudby systém fungoval svižne. Teplota tela počas tejto doby nepresiahla 45°C a notebook bol veľmi tichý. Integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4400 svojim výkonom nikoho neočarí, no na hranie starších hier je výkon dostatočný.

Firmy rozhodne ocenia použitie technológie Intel vPro, ktorá prináša napríklad možnosť spravovať notebook na diaľku, aj keď je vypnutý. Úložný priestor poskytuje SSD s kapacitou 180GB, čo postačí na veľké množstvo osobných dokumentov a aj niekoľko rokov fotografií z dovoleniek. Vďaka vysokej rýchlosti, ktorá je pre SSD typická, sa systém dokáže zapnúť do 15 sekúnd.

Operačným systémom, s ktorým je ThinkPad X1 Carbon dodávaný, je Windows 10 Pro. Ten oproti Home vydaniu ponúka užitočné funkcie, ako napríklad možnosť vypnúť zaznamenávanie rôznych údajov Microsoftom. Predinštalovaných programov je len minimum, čo je rozhodne výhodou. So systémom sme nemali žiadne problémy, a fakt, že systém je vytvorený aj pre zariadenia s dotykovou obrazovkou zjednodušilo používanie.

Celkovo je teda Lenovo ThinkPad X1 Carbon druhej generácie skvelým notebookom. V malom tele prináša vysokú odolnosť a nízku hmotnosť, množstvo zaujímavých vychytávok, ako napríklad dotykový panel nad klávesnicou, či skener odtlačkov prstov, dotykový displej s nádhernými farbami a dostatok výkonu. Pri pôvodnej cene 1200 eur by sa hodil pravdepodobne iba manažérom, no za niečo vyše 500 eur by som ho odporučil aj študentom, programátorom, no aj obyčajným používateľom, ktorí chcú malý notebook plný užitočných funkcií.

logo

Našli sme spôsob ako vám dodávať profesionálne repasované notebooky a počítače za zlomkové ceny! ✓Záruka 2 roky ✓Servis a poradenstvo ✓Nákup na splátky ✓Rýchle doručenie. Objednajte do firmy alebo domov ešte dnes!

Adresa

BigON s.r.o.
Horná 18
97401, Banská Bystrica
Slovensko
2020 © BigON s.r.o. | prevádzkované eshop systémom Grandus od spoločnosti For Best Clients, s.r.o.